Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 33°C
Açık
Tekirdağ
33°C
Açık
Paz 33°C
Pts 34°C
Sal 34°C
Çar 35°C

SECAP çalışmaları kapsamında iç paydaş eğitimi gerçekleştirildi

26 Mayıs 2023 09:55
299

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Enerji A.Ş iş birliği ile hazırlanan “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” (SECAP) çerçevesinde gerçekleşen lansman toplantısının ardından paydaşlar için bilgilendirme eğitimlerine başlandı. Toplantıya konuyla ilgili daire başkanlıklarında görev yapan teknik personelden oluşturulan 50 kişilik proje çalışma grubu katıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşen ve çalışmaların İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı Enerji Yönetimi ve İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü toplantıya konuyla ilgili daire başkanlıklarında görev yapan teknik personelden oluşturulan 50 kişilik proje çalışma grubu katıldı. Proje danışman hocaları Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ayşegül Özbakır ve Doç. Dr. Erhan Kurtarır’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda yapılan sunumlarla süreç hakkında bilgiler verildi.

PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZBAKIR “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KARMAŞIK BİR KONUDUR, KENTLERİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ALACAĞI TEDBİRLER KAMU KURUMLARINDAN TÜM VATANDAŞLARA CİDDİ BİR BAKIŞ AÇISI VE EYLEM DEĞİŞİKLİĞİNİ GEREKTİRİR”
Doç. Dr. Erhan Kurtarır’ın eylem planı ile ilgili teknik bilgilerin paylaştığı toplantıda Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Özbakır da konuşma yaptı. Prof. Dr. Ayşegül Özbakır yaptığı konuşmada “Günümüzde kentlerin önündeki en önemli sorunlardan biri iklim değişikliğidir. İklim biliminin dikkat çektiği tehditler nedeniyle her ülke ulusal ve yerel ölçekte acilen tedbirler ve önlemleri harekete geçirmek mecburiyetindedir. İklim değişikliği karmaşık bir konudur, kentlerin iklim değişikliğine karşı alacağı tedbirler kamu kurumlarından tüm vatandaşlara ciddi bir bakış açısı ve eylem değişikliğini gerektirir.  Kurum içinde iklim değişikliği konusundaki tedbirlerle ilgili bir seferberliği mümkün kılacak kültürel değişimi başlatacak adımlar atmalısınız. Mutlaka bu eylem planının hazırlık ve uygulanma sürecinin hem belediye çalışanları hem vatandaşlarca sahiplenileceği şartları nasıl oluşturulacağı belirlenmelidir” dedi.

Gerçekleşen eğitimde doğrudan, dolaylı ve diğer dolaylı sera gazı salınımları belirlenerek bir envanterin oluşturulması gerektiği ve oluşturulacak envanter için gerekli hesaplamaların neler olduğu ile ilgili teknik bilgilendirmeler yapıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber